Bıttım sabunu, günümüzün en sık tercih edilen bitkisel sabunlarından biridir. Oldukça faydalı bir ürün olan bıttım sabunu, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bıttım ismindeki bir fıstık ve menengiç ağacının meyvesi ile yaprağından elde edilmektedir. Üstelik aktarlardan, organik pazarlardan ya da bu tarz yerlerden kolaylıkla temin edilebilen bu sabun, genellikle sarı ya da yeşil renkte olabilmektedir.

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabunu faydaları saç üzerinde de, cilt üzerinde de oldukça fazladır. Herhangi bir katkı maddesi ya da kimyasal içeriği bulunmamasından dolayı insan sağlığına, saç sağılığına ve cilt sağlığına pozitif yönde etki eden bu doğal sabunun, düzenli kullanıldığında mucizevi etkiler gösterdiğine pek çok kez şahit olunmuştur.

Bıttım Sabunun Cilde Faydaları

Günümüzde çoğunlukla kişisel bakım amacıyla kullanılmakta olan bıttım sabunu, pek çok cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde etki göstermektedir. Örneğin; mantarın, egzamanın, sedefin ya da gül hastalığı gibi çeşitli cilt ve deri rahatsızlıklarının giderilmesini ve önüne geçilmesini sağlayan bıttım sabunu faydaları yalnızca bu kadarla sınırlı değildir. Vücut temizliğinde oldukça etkili olan bu sabun, bacak bölgesinde meydana gelen varislerin giderilmesine, antiseptik özelliği ile ciltteki mikrop ve bakterilerin öldürülmesine, yara ve tahrişlerin iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Bıttım sabunu ayrıca ciltte peeling etkisi oluşturabilmektedir. Böylelikle cildin daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşmasına fayda sağlayabilmektedir. Ayrıca cilt lekelerinin yok etmesi, akne ve sivilcelerin giderilmesi, kızarıklık ve kaşıntılara iyi gelmesi de, bıttım sabunu faydaları arasında yer almaktadır.

Bıttım Sabunun Saça Faydaları

Bıttım sabunu, saçlarda büyük fayda sağlamaktadır. Hatta öyle ki, bu sabunu düzenli olarak kullanan ve kellik problemi olan kişilerde dahi yeni saçların uzadığı görüşmüştür.

Devamlı olarak kullanılması halinde bıttım sabunu saç dökülmelerinin önüne geçebilmekte ve saçları güçlendirebilmektedir. Öte yandan kepek oluşumunun önüne geçmesi ile beraber mevcut kepekleri de gideren bu sabun, yağlı saçların daha sağlıklı olmasına ve saçın hem su, hem de yağ dengesini kurmasına yardımcı olmaktadır.

Bıttım sabunu ayrıca kolay şekil almasını sağlayıp elektriklenmesinin önüne geçerken, saç kırılmasını engellemesi, saça dolgunluk vermesi, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olması, kuru saçları nemlendirebilmesi, saçlar besleyip parlaklık kazandırması da, yine bu sabunun faydalarındandır.

Bıttım Sabunu Nerede Satılır?

Bıttım Sabunu, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle doğal sabunların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Bıttım Sabunu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer doğal ve bitkisel sabunları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler