Bıttım sabunu, Türkiye’de Siirt’te yetişmekte olan bıttım ağacının menengiç, diğer bir adı ile çitlembik yapraklarından elde edilen bir yağın kullanılması sayesinde yapılan bitkisel sabundur. El yapımı, doğal ve katkısız olarak elde edilmesinden dolayı gerek saça gerekse cilde oldukça faydalı olan bıttım sabunu, genellikle kişisel bakım ürünü olarak tercih edilmektedir. Kısa süreli kullanımlarda bile hemen etkisini gösterebilen bu sabun, genellikle kullanıcısını memnun bırakmaktadır.

Bıttım Sabunun Saça 10 Faydası

Bıttım sabunu, özellikle saç bakımında oldukça etkili olan bir sabundur. Çoğunlukla da bu yönde kullanılan bıttım sabununun en önemli özelliği ise saç dökülmesinin önüne geçmesi ve dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasına yardımcı olmasıdır. İçeriğinde herhangi bir kimyasal olmaması ve tamamen doğal yollardan elde edilmesiyle saça oldukça faydalı olan bu doğal sabun, mevsimsel saç dökülmelerinin de önüne geçebilmekte ve saçların daha canlı, gür bir şekilde uzamasını sağlamaktadır.

Saç foleküllerinin besleyerek saçı yumuşacık bir hale getiren bıttım sabunu hem saçta, hem de saç derisinde oluşan mikropları öldürebilmekte ve antioksidan özelliği sayesinde saç derisinde mantar gibi problemleri gidermektedir. Öte yandan saçlarda oluşan fazla yağların giderilmesini sağlarken, saçtaki yağ dengesini kurmakta, beyazlaşan saçları zamanlar eski rengine kavuşturmakta ve saç uçlarında meydana gelen kırıkları onararak yeni kırılmaların önüne geçmektedir. Saç diplerindeki bakterileri yok etmek, yeni bakteri oluşumunu engellemek ve kuru saçları nemlendirmek de bıttım sabunu faydalarındandır.

Bıttım sabunu kullanırken, yanında şampuan gibi kimyasal içerikli herhangi bir ürün kullanılmaması gerekmektedir.

Bıttım Sabunun Cilde 10 Faydası

Bittim Sabunun Cilde 10 Faydasi 1

 

Saçlarda pek çok fayda sağlayan bıttım sabunu, aynı etkiyi cilt üzerinde de gösterebilmektedir. Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen kaşıntılarda faydalı olan bu sabun, vücudu rahatlatmakta, gevşetmekte ve stresi gidermektedir. Ayrıca ergenlik sivilceleri de dahil olmak üzere cildin en büyük problemlerinden olan sivilce, akne, siyah nokta gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmak, mantar, egzama, sedef gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi gelmek ve cildin nemlendirip nem dengesini sağlamak da yine bıttım sabununun cilde faydaları arasında yer almaktadır.

Bıttım Sabunu Nerede Satılır?

Bıttım sabunu, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle doğal sabunların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen bıttım sabun satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer doğal ve bitkisel sabunları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.