Biberiye bitkisinin soğuk sıkım işleminden geçirilmesi ile elde edilen biberiye yağı, insan sağlığına çeşitli alanlarda faydalı olan bitkisel yağlardan biridir. Oldukça eski çağlardan günümüze kadar kullanılagelen yağ, romatizma ağrılarından strese, kilo verimini kolaylaştırmadan saç bakımına varana kadar pek çok alanda fayda sağlayabilmektedir.

Çoğu zaman hazımsızlık, mide krampları, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen yağ, hafızayı güçlendirmesi, stresi azaltması gibi faydaları ile bilinmektedir. Kişisel bakım alanında da büyük faydaları olan bu yağ, cilt problemleri, ağız içi yaralar ve saç sorunlarına da iyi gelmektedir.

Biberiye Yağı Kullanım Yöntemleri

Biberiye Yağı Kullanım Yöntemleri

Biberiye Yağı Kullanım Yöntemleri

Biberiye yağı kullanımı, genellikle kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; fazlalık kiloların verilebilmesi içi kullanılan bu yağ, doğrudan değil de bölgesel olarak kilo veriminde kullanılmaktadır. Karın bölgesi ve basenlere masaj yapılarak uygulanırken, yaklaşık 10 dakika boyunca uygulamaya devam edilmelidir. Bu sayede yağ yakıcı özelliği kilo verimi kolaylaşacaktır.

Saç sağlığı açısından kişisel bakım için kullanılacağı zaman bir şişe şampuanın içerisine 15 damla kadar damlatılmalıdır. Cilt bakımında ise sorunlu bölgeye uygulanarak birkaç dakika kadar masaj yapılmalıdır.

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Uçucu bitkisel yağlar kategorisinde yer alan biberiye yağı, hamilelerin ve epilepsi hastalarının direkt olarak kullanımına uygun bir yağ değildir. Öte yandan yüksek tansiyon hastalarının da kendi başına kullanmaması ve mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir. Cilt bakımı için kullanılması halinde de hassas ciltlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

Tüm bu grupların yanı sıra emziren annelerin de doktoruna danışarak kullanması gereklidir. Kullanımı esnasında herhangi bir yan etki ya da zarar görüldüğünde ise mutlaka bir uzmana görünülmelidir.

Bunların haricindeki herkes, biberiye yağını gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Nasıl Saklanmalıdır?

Biberiye yağı, tıpkı diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi doğru bir şekilde muhafaza edilmelidir. Örneğin; güneş görmeyen yerlerde korunması, kuru ve serin yerde bulunması önemlidir. Bunun ile beraber plastik ve türevi şişeler yerine cam ve türevi şişelerde saklanmalıdır. Yüzde 100 bitkisel olduğundan ve herhangi bir koruyucu içermediğinden plastik şişelerde çabuk bozulabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.