Biberiye bitkisi ve çayı başta sindirim sistemi olmak üzere hafızayı güçlendirmeye, karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine, kanserin önlenmesine ve hatta saçların güçlenmesine kadar hemen hemen her alanda fayda sağlayabilmektedir. Bu nedenle en çok tüketilen bitki çayları arasında yer alan biberiyeli çay, kurutulmuş ya da taze olarak hazırlanabilmektedir.

Biberiyeli Bitki Çayın Faydaları Nelerdir?

Biberiyeli bitki çayının faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde kanserin dahi önüne geçebilen bu çay, hazımsızlık, anemi, kronik ağrı, Alzheimer, demans, yüksek tansiyon, stres, depresyon ve kaygı gibi konularda etkili olabilmektedir. Üstelik kilo vermeyi kolaylaştırma, adet sancılarını hafifletme, cildi güzelleştirme gibi etkileri de bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra spazm önleyici bir etki göstermesi, kabızlık, şişkinlik, kramp gibi problemleri gidermesi, kanser hücrelerini etkisiz hale getirmesi, iltihaplı romatizma, bağ ağrısı, eklem ağrıları, hemoroid gibi sorunlara iyi gelmesi, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmesi ve stresi azaltarak uykusuzluk sorununa iyi gelmesi, yine Biberiye çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Biberiye çayı birkaç dal biberiye bitkisi ve bir miktar kaynamış su ile kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Bu bitki çayının hazırlanışında tüm bitkinin faydalarını görebilmek adına hem dallarının, hem de yapraklarının kullanılması gereklidir. Taze ya da kurutulmuş biberiye bitki ise çay hazırlayabilmek mümkündür.

Biberiyeli Bitki Çayın Besin Değeri

Diğer tüm bitki çaylarında olduğu üzere biberiyeli bitki çayında da besin değerleri tüketilen ya da hazırlanan miktara göre değişiklik göstermektedir.  Örneğin; 100 gram kadar Biberiyeli bitki çayının besin değeri 7.7 gram karbonhidrat, 2.9 gram lif, 0.8 gram protein, 2.5 gram yağ, 157.0 mg potasyum, 211.0 mg kalsiyum ve 4.8 mg demir şeklindedir.

Biberiyeli Bitki Çayı Kaç Kalori?

Tüketilen her besinin ya da bitki çayının olduğu gibi, biberiyeli çayın da bir kalorisi bulunmaktadır. Kalori miktarı ise tüketilen miktara bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; 100 gram kadar biberiyeli çayın kalorisi 57 kcal kadardır. Ayrıca bir porsiyon, yani bir fincana tekabül eden 5 gram biberiyeli çayın kalorisi ise 3 kcal kadardır.

Biberiyeli çayı günümüzde her aktarda bulabilmek mümkündür. Doğru ve düzenli kullanıldığında oldukça faydalı olan bu bitki çayı, aynı zamanda kilo verebilme konusunda da etkili olabilmektedir.

Biberiyeli Bitki Çayı Nerede Satılır?

Biberiyeli Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Biberiyeli Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler