Aktar Bloğu

Biberiye Bitki Çayı Nasıl Saklanmalıdır? Bozulur mu?

Biberiye Bitki Çayı Nasıl Saklanmalıdır Bozulur mu

Günümüzde pek çok kişi tarafından çeşitli sağlık sorunlarına karşı tüketilen bitki çaylarından biri de biberiye çayıdır. Biberiye bitki yemeklerde ve balıklarda kullanılan bir bitki olurken, aynı zamanda bitki çayı olarak da tüketilebilmektedir. Oldukça eski çağlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanıyor olması da, bu bitki çayının faydalı olduğunu göstermektedir.

Biberiyeli çayın faydalarından bahsetmek gerekirse; konsantrasyonu artırması, hafızayı güçlendirmesi, kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmesi, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlaması, kan dolaşımını artırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, baş ve migren ağrılarını hafifletmesi, stresi azaltma konusunda etkili oluşu, bu çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Biberiye Bitki Çayı Bozulur mu?

Biberiye bitki çayı, oldukça kolay bir şekilde hazırlanan ve tüketimi lezzetli olan bir çaydır. Demlendikten sonra taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Uzun süre bu şekilde hazır olan biberiye çayı elbette ki bozulabilmektedir.

Öte yandan aktarlardan kuru bit bitki olarak satın alınan biberiyeli çay, uzun süre kalsa da bozulma göstermemektedir. Fakat yine de saklama koşullarına dikkat edilmesi önemlidir.

Biberiye Bitki Çayı Nasıl Saklanmalıdır?

Biberiyeli çay, diğer pek çok bitki çaylarında olduğu üzere muhafaza gerektiren bir çaydır. Kuru ve serin yerde muhafaza edilmesi ve güneş görmemesi önemlidir. Ancak bunun aksi söz konusu olduğunda zaman içerisinde bu bitkinin böceklenme yaptığı görülebilmektedir. Bu da biberiyeli çayın bozulduğu anlamına gelmektedir.

Biberiye Bitki Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiyeli çay, içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan bir çaydır. Dolayısıyla insan sağlığında çeşitli etkiler gösterebilmektedir.

Günümüzde pek çok kişinin zevkle tükettiği bitki çaylarından biberiyeli çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Bu çayı hazırlayabilmek için gerekli olan malzemeler kurutulmuş ya da taze olarak satın alınan biberiye bitkisi ve bir fincan kadar kaynatılmış sudur. Bir tatlı kaşığı biberiye bitkisini bir fincan kaynamış suyun içerisini bırakılması ve yaklaşık olarak 10 – 15 dakika kadar demlemeye bırakılması gereklidir. Bu şekilde tüketime hazır olacaktır.

Biberiyeli bitki çayının faydalarını en verimli bir şekilde görebilmek için bu yöntemle demlenmesi gereklidir. Kaynatılan biberiye çayının faydalı bileşenleri özelliklerini kaybettiğinden, insan sağlığına olan faydaları da yitirilebilmektedir. Dolayısıyla bitki çaylarının kaynatılması yerine demlenmesi tavsiye edilmektedir.

Biberiye Bitki Çayı Nerede Satılır?

Biberiye Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Biberiye Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Biberiye Bitki Çayı Nasıl Saklanmalıdır? Bozulur mu?

  1. HİLAL dedi ki:

    Zamanında ve sorunsuz teslimat yapıldı.. Paketleme çok özenli… Fiyatı piyasaya göre çok uygun…

Yorumlar kapalı.