Aktar Bloğu

Beyaz Çayı Çok İçmenin Sağlığımız için Sakıncası Var Mı?

beyaz cayi cok icmenin sagligimiz icin sakincasi var mi

Beyaz çayın anavatanı Tayvan ve Çin’dir ve çok ilginç bir hikayesi bulunur. Çin imparatoru Shen Nung’un bir gün dinlenirken yardımcılarından sıcak su ister. Sıcak suyun için o an rastlantı sonucu beyaz çay yaprakları düşer. İmparator bu yeni çayın tadını çok sever. İmparator beyaz çayı çok sevince halk arasında da yayılmaya başlar. İlk önce Çin ve Tayvan’da, daha sonra ise tüm dünyada tüketilmeye başlanır. Günümüzde Beslenme ve Diyet Uzmanlarının en çok tavsiye ettiği bitki çayları arasında bulunur.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Beyaz çay kaynatılmadan içilmelidir. Demlenirken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Demleme işleminden sonra yapraklarının demlikten çıkarılmadır. Diğer bitki çayları gibi aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Beyaz çayın Bai Hao Yinzhen, Bai Mu Dan, Shou Mei, Gong Mei, Beyaz Puerh, Seylan Beyazı, Darjeeling Beyazı, Afrika Beyazı adlı türleri mevcuttur.

Beyaz Çay Çok İçilirse Bir Şey Olur Mu?

Beyaz çay çok içilirse çarpıntı, hipertansiyon ve mide bulantısına sebep olabilir. Bu yüzden çok fazla içilmemesine dikkat edilmesi gerekip, kararında tüketilmelidir.

Beyaz Çay Çok İçmenin Zararları Var Mı?

Diğer çaylar gibi beyaz çayda da az miktarda olsa kafein içerir. 250 ml kadarında yaklaşık 50 mg kafein bulunmaktadır. Bu yüzden hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar beyaz çay tüketilmemelidir. Beyaz çayın zararlarından birisi de depresyon sorunu olan hastalarının depresyonunu arttırıcı bir özelliği vardır. Bu sebeple depresyon sorunu olanlarında uzak durması gerektiği söylenmektedir. Ayrıca kan inceltici, demir desteği ya da farklı hastalıklar nedeniyle sürekli İlaç kullanmak zorunda olan kişilerin de bu bitki çayından uzak durmaları belirtilmektedir.

Beyaz Çayın Sağlığımıza Faydaları Nedir?

Beyaz çayın faydalarından biri bağışıklık sistemi üzerinedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Cilt üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Cildi gençleştirici ve güzelleştirici bir etkiye sahiptir. Yaşlanmaya karşı direnci arttırır. Zayıflatıcı özelliklere de sahip olan bir çaydır. Bu yüzden kilo sorunu olanların tüketmesi gereken bitki çayları arasında yerini alır. İçerinde bolca antioksidan barındırır. Belli oranda içildiğinde tansiyon ve kolesterolü düşürür. Kemiklere de çok faydalı olan beyaz çay içerinde bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Kansere karşı koruyucu niteliğe sahiptir. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Beyaz Çay Nerede Satılır?

Beyaz Çay, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen beyaz çay satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!