Aktar Bloğu

B12 Vitaminin Sağlığımız için Önemi

B Vitaminin Sagligimiz icin Onemi

Almamız gereken vitaminler arasında bulunanlardan biri de halk arasında bilinen adı ile B12, doktorların kullandığı ismi ile kobalamidir. Peki ya hayatımızda bu kadar önemli rol oynayan B12 vitaminini vücudumuza sık sık almamız gerekiyor, B12 içeren besinler nelerdir, sağlığımız için neden bu kadar önemlidir?

B12 Vitaminin Sağlığımız için Önemi

Vücudumuzda gerçekleşen bir dizi enzim reaksiyonu işleminin olmazsa olmazıdır. Ancak bu vitaminin az bulunmasından dolayı birçok insanda eksikliği görülmektedir. Bu vitamin DNA‘nın yani genetik kodlarımızın sentezlenmesinde ön planda yer almaktadır. Bu vitaminin olmadığı takdirde ise hücrelerin çoğalma işlemi gerçekleşmez. Bu da hastalanmamıza neden olur. Ayrıca B12 vitamini folik asit ile alyuvarların çoğalmasında en büyük etkendir. Bu vitamin eksikliğinde en çok görülen rahatsızlıklar arasında kansızlık, kalp çarpıntısı ve yorgunluk bulunmaktadır.

B12 İçeren Besinler Nelerdir?

B12 Vitaminin Sagligimiz icin Onemi 1Bu vitamin sadece hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Balıktan ete, sütten süt ürünlerine ürünlerinde bulunan bu vitaminin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Hangi Ürünlerden Ne Kadar B12 Vitamini Bulunur?

B12 sütün 100gr da 0,4 mcg kadardır. Bir su bardağı sütte yaklaşık 1,2 mcg kadar bulunur. Ayrıca sütte kalsiyum ve protein yönünden yüksek olması özellikle kemiklerimize son derece yararlıdır. Süt ürünleri arasında yer alan peynir, ayran, kefir gibi gıdalar sütten yapılmalarından dolayı hem B12 hem de birçok yönden zengindir.

Et ürünlerinde ise; kuzu, dana ve tavuk etinin yani sıra ciğer ürünlerinde de B12 vitamini mevcuttur.

Örneğin; 100gr dana ciğerinde 60mcg kadar bulunmaktadır. 100 gr tavuk ciğerinde ise bu oran 16 mcg kadardır.

B12 içeren besinler arasında bulunan ürünler arasında deniz ürünleri olan sardalya, istavrit ve uskumru bulunmaktadır. Bu ürünler de bulunan B12 vitamini ise 100 gr sardalyada 12 mcg kadar, Uskumru’nun 100 gr ise 8,5 mcg ve İstavrit’in 100 gr ise 8 mcg kadardır.

Uzakdoğu ‘ülkelerinde yetişen Tempe adında fermente edilmiş bir soya fasulyesi ve Japonya’da fermente edilmiş Natto adında gene bir soya fasulyesinde bulunmaktadır. Ancak vücudumuzda eksikliği bulunan bu vitamin doktor kontrolünde alınması da gerekebilir. Bu nedenle doktor kontrolü altında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.