At kestanesi tıpkı kestaneye benzeyen meyveler veren, 15-20 metre yüksekliğinde, büyük gövdeli ve daha çok süs ağacı olarak yetiştirilmekte olan ağaçtır. İçerisinde glikozitler, tanen, saponinler gibi acı maddeler içerir. Atkestanegiller ailesindendir. Meyveleri sonbaharda toplanır. İçerisinde P vitaminin bulunduğu bir meyvedir.  Bu vitamin dışında kalın yağ, saponin, şeker, nişasta, B1 ve K vitamin maddelerini içerisinde barındırır.

At kestanesi tadı çok bilinmediğinden dolayı toplanmaz ancak eczane alanında sık kullanılır. Sadece dışarıdan sürülen at kestanesi solüsyonu, at kestanesi merhemi, at kestanesi kremi, at kestanesi yağı gibi çeşitleri kullanılmaya başlanmıştır.

At Kestanesinin Faydaları

  • Özellikle kadınlar yaşlanma karşıtı olduğu için sık kullanmayı tercih ediyorlar.
  • Kozmetik alanın faydası çoktur. Vücutta botoks etkisi yaratan krem, bakım ürünleri at kestanesinden elde edilmektedir.
  • Kas ağrıları, göğüslerin toparlanması ve damar ağrıları gibi şikayetlerde yardımcı olur.
  • Boyundaki gevşemiş deriyi sıkılaştırmaya yardımcı olur.
  • Vücuttaki iltihapları kurutucu özelliğe sahiptir.
  • Vücuda güç vermeye, öksürüğü kesmeye, siyah nokta oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Basur hastalığına faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmıştır.

At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yaginin Faydalari Nelerdir 1

 

At kestanesi yağının faydaları arasında ciltten sağlığımıza kadar pek çok unsur bulunuyor. At kestanesinden yararlanarak yapılan kremler kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurken, yüzümüzde ve cildimizde meydana gelen kılcal damarların gidirilmesine, cildimizde oluşan gözeneklerin giderilmesine, saçların dökülmesini önlemeye, hazımsızlığın giderilmesine, kaslarda meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra güneş lekelerinin hafiflemesine, sivilcelerin daha hızlı yok olmasına, öksürüğü hafifletmede yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olan at kestanesi yağı vücudumuza da güç verir.

At Kestanesi Yağının Zararları Var Mıdır?

Her ne kadar çok fazla faydası bulunsa da özellikle hamilelerin ve emziren annelerin at kestanesi yağı kullanımında doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak özellikle kan incelten ilaç kullananlarla birlikte kanama problemleri yaşayanların da kullanmamaları tavsiye edilir.

At Kestanesi Yağı Nereden Alınır?

At kestanesi yağı marketlerden ve aktarlardan satın alınır. Hemen satın almak için e-aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.