Aktar Bloğu

Aspir Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Her doğal yağ gibi aspir yağı da çeşitli faydalara sahip olarak öne çıkan ve gün içinde kullanımı mümkün olan bir bitkisel yağ türüdür.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilerek ortaya konan bu yağ çeşidi zayıflamaya yardımcı olması ve saçlara daha iyi şekilde bakım yapılması için kullanılmaktadır. Ayrıca söz konusu yağın kabızlığa da iyi geldiği bilinir.

Asya ülkelerinde, Orta Doğu’da ve Afrika’da sıkça kullanılan, çeşitli ülkelerde vazgeçilmez bir şifalı ürün olarak görülen aspir bitkisi daha çok Akdeniz iklimine yakın yerlerde yetişir. Dikenli ve dikensiz olacak şekilde iki ayrı türü olan bu bitkinin tohumlarından elde edilen yağ çeşitli sanayi alanlarında kullanılmaktadır.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Birçok özelliği bulunan ve ciddi anlamda kullanışlı olan aspir yağı şu faydaları sağlar;

  • Vücuda faydası bulunan asitleri içeren aspir yağı, kolesterolü dengeler ve vücudu korur.
  • Kalp krizi riski ile felç geçirme riskleri bu yağ ile azaltılır.
  • Kan şekerini belli bir seviyede tutar ve bununla beraber de diyabet sorununa çözüme kavuşasına yardımcı olur. Yani potansiyel şeker hastaları için aspir yağı bir çeşit koruyucudur.
  • Damar sertliği sorununa karşı önleyici görevler üstlenir.
  • Vücuda direnç sağlar ve öksürük, balgam, nefes problemleri gibi rahatsızlık türlerini engeller. Balgam söktürücü özelliği ile kişiyi rahatlatır.
  • Kilo vermeye yardımcı olma amacı ile de kullanılan aspir yağı, obezite ile mücadelede kullanılır.

 

  • Kadınların regl dönemlerini ve hormonal değişimlerini düzenlemeye yardımcı olur.
  • İçinde bulunan omega 6 ve diğer yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemine güç katar.
  • Aspir yağı sindirim sistemini de rahatlatması nedeni ile kullanılır.
  • Kabızlığa iyi gelir ve boşaltım sistemine destek olur.

Aspir Yağının Zararları Var Mıdır?

Hassas ya da alerjik reaksiyonları sık görülen bir bünye için aspir yağı bulantı, kusma ya da benzer şikayetlere yol açabilir. Bu nedenle de aspir yağı kullanmadan önce doktora danışılması salık verilir. Yine herhangi bir kullanım sonu şikayeti görülürse doktora gidip durumu anlatmak önemli hale gelmektedir. Bunlar dışında bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.