Aktar Bloğu

Aspir Faydaları Nelerdir?

Aspir faydalari nelerdir

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

Aspir Nerelerde Yetişir?

Aspir anavatanı Arabistan Yarımadası olmakla beraber İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde yetişmektedir. Türkiye’de Anadolu’da yabani ot olarak rastlanmakta, Eskişehir, Burdur, Isparta, Konya gibi belli yörelerde ekimi yapılmaktadır. Anadolu’ya Orta Asya’dan göç eden Türkler tarafından getirildiği tahmin edilmektedir. Safran bitkisiyle benzerliği nedeniyle sık sık karıştırıldığından “yalancı safran” da denilmektedir. Kır safranı, papağan yemi, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de anılır.

Papatyagiller familyasından gelen bir bitkidir, kuraklığa dayanıklıdır ve ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek uzun gün yağ bitkisidir. Dikenli ve dikensiz olarak iki formu vardır. Dikenli formları dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Geniş yapraklı, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz ve krem renkli çiçeklere sahip, kurağa dayanıklı ve yağ oranı % 30-50 arasında değişebilen bir yağ bitkisidir. Başta tıbbi amaçlarla ve çiçeğindeki boya maddesinin gıda ve kumaş boyacılığında kullanılması için yetiştirilmiş, daha sonra tohumundaki yağı için yetiştirilmeye başlanmıştır.

Aspir Faydaları Nelerdir?

Aspir Faydalari Nelerdir 2

 

Aspir bitkisinden elde edilen aspir yağının çok faydalı olduğu bilinmekte olup kilo verme, yağ yakma ve bronzlaşma etkisine sahip olduğundan dolayı genellikle kadınlar tarafından talep görmektedir. E vitamini ve Omega-6 yağ asitlerini yüksek oranda barındırmakta, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık koşullarının oluşma riskini azalttığı bilinip, bağışıklık sitemini güçlendirip sindirim sistemini düzenlediği söylenir. Obezite sorunu yaşayan insanlar tarafından da tercih edilir. Astım, soğuk algınlığı, öksürük, balgam, gibi hastalıklardan muzdarip olanlara yardımcı olur. Depresyon ve stres gibi ruh sağlığı sorunları, vücutta serotonin hormonlarının üretimini artırmak ve normal bir ruh sağlığını için yardımcı olduğu bilinmekte, alzheimer hastalığına da yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Cilt gözeneklerinin açılması ve sivilcelerin azaltılmasında yardımcı olduğu gözlenmiştir. Diğer bitkiler ve bitkisel yağlar gibi aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Öte yandan Aspir bitkisinin çayının da oldukça faydalıdır.

Bir bardak Aspir çayının tüketiciler tarafından sinirleri yatıştırdığı söylenmekte, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu yaygın olarak anlatılmaktadır. Ayrıca bağırsak hareketliliğini kolaylaştırdığı bilinir.

Kurutulmuş Aspir ve Aspir Yağı Nereden Alınır?

Kurutulmuş aspir ve aspir yağı, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.