Katran sabunu ya da ardıç sabunu olarak da ifade edilen ardıç katranı sabunu, ardıç ağacından çıkarılan ardıç katranı yağı ile elde edilmektedir. Binlerce yıldır Anadolu’da çeşitli hastalıklarında kullanılan bu sabun gerek saç problemlerinde gerekse cilt problemlerinde büyük oranda fayda sağlayabilmektedir.

Ardıç Katranı Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kullanımı geçmişten günümüze kadar taşınan bitkisel sabun ardıç katranı sabunu, tamamen doğal yollardan ve organik bir şekilde üretilmektedir. Dolayısıyla içeriğinde hiçbir kimyasala yer verilmeyen bu sabun hem saçlarda hem de cilt üzerinde oldukça faydalı olabilmektedir. Doğal antiseptik bir özelliğe sahip olan ardıç katranı sabunu, vücuttaki mikrop ve bakterilerin giderilmesini sağlamakta, antimikrobiyal özelliği sayesinde de vücutta meydana gelen iltihaplı sivilce ve yaraların kurutulmasına yardımcı olmaktadır.

Ardıç katranı sabunu faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, bu faydaları saç ve ciltlerde ayrı ayrı inceleyebilmek mümkündür.

Ardıç Katranı Sabunun Cilde Faydaları

Ardic Katrani Sabunu Faydalari Nelerdir 1

 

Ardıç katranı sabununun cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Örneğin; ciltte meydana gelen sivilce, egzama, sedef, iltihaplı yara, siyah nokta, akne gibi çeşitli problemlerin giderilmesine yardımcı olan bu sabun, cildi derinlemesine temizleyerek nefes almasını sağlamaktadır. Bunların yanı sıra ciltte kabarıklık, kaşıntı, kızarıklık gibi semptomlara neden olan ürtiker rahatsızlığının giderilmesi, cildin sıkılaşmasını sağlaması, mantarı iyileştirmesi, ciltte peeling etkisi göstermesi, güneş ışınları nedeniyle ciltte meydana gelen lekelenmelerin ve sivilce lekelerinin giderilmesi, vitiligo cilt hastalığına yardımcı olması bitlenmenin önüne geçmesi ve böcekleri ciltten uzaklaştırması, yine cilt üzerindeki ardıç katranı sabunu faydaları arasında yer almaktadır.

Ardıç Katranı Sabunun Saça Faydaları

Hem cilt üzerinde hem de saç üzerinde göstermiş olduğu etkiler sayesinde kişisel bakım amacıyla kullanılan ardıç katranı sabunu, ciltte olduğu kadar saçlar üzerinde de faydalıdır. Saç diplerinde meydana gelen kaşıntı, sedef, egzama gibi problemlerin giderilmesini sağlayan bu sabun, kepek oluşumunun önüne geçmekte ve mevcut kepek sorununu da ortadan kaldırabilmektedir. Öte yandan saç kıran rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olması, saç dökülmelerini en aza indirgemesi ve saç derisindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlaması, yine bu doğal sabunun saç üzerindeki etkilerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Ardıç Katranı Sabunu Nerede Satılır?

Ardıç Katranı Sabunu, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle doğal sabunların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Ardıç Katranı Sabunu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer doğal ve bitkisel sabunları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.