Aktar Bloğu

Ardıç Faydaları ve Kullanım Türleri

Ardic faydalari ve kullanim turleri

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ardıç ağacı kozalaklı ağaçlardan olup, boyları ise 2 ila 5 metre arasında değişmektedir. İnce ve uzun yapılı, sivri ve güzel kokulu yaprakları vardır. Ardıç meyveleri siyah ve parlak kozalak biçimindedir ve bunlara aynı zamanda ardıç tohumu da denmektedir. Genellikle kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulmaktadır. Aynı zamanda pek çok türü bulunup, sağlığımız için de çok faydalıdır.

Ardıç ağacının diüretik, idrar söktürücü, sudofifik, terletici, stomaşik, mideyi kuvvetlendirici, antiseptik, mikrop öldürücü ve balgam çıkartıcı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Ancak yine de hamilelerin, emziren annelerin, alerjik, kronik ya da herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin ardıç tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Ardıç Faydaları

Ardıç dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa cilt hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olduğu söylenir. Ardıç faydaları arasında romatizma ağrılarının dindirmesinde yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını düşürmek, regl ağrılarını dindirmek, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı kesmek, nefes kokularını gidermek, kansızlığa iyi gelmek ve idrar söktürmek gibi faydalarının da olduğu görülmektedir.

Ardic faydalari ve kullanim turleri 1Aktarcılardan ya da baharat satan yerlerden satın alınabilinen ardıç meyvelerinin, sirke içerisinde bir müddet bekletildikten sonra bir bezle alın üzerini serilirse eğer baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Önemli baş ağrılarında kesinlikle doktora görünmek gerekir. Taze dallarının çayı zayıflamak için, meyvelerinin sıkımından elde edilen şurup ise öksürüğü gidermek için kullanılır.

Ardıç Nasıl Kullanılır?

Ardıç çeşitli şekillerde kullanılır. Ardıçtan yapılan şampuan, yağ, krem cilt için, çay, çorba, pekmez ise sağlığımız için tercih edilir.

Ardıç Tohumundan Çay Nasıl Yapılır?

Hafifçe dövülmüş ardıç tohumları, 400 gram kaynayan suya 1 çorba kaşığı atıp, ateşten indirip, iki saat demlendirdikten içilir.  Ancak bu kullanış biçimleri böbrek hastaları ve hamilelere yasaktır.

Ardıç Nerelerde Yetişir?

Bu ağaç toprak seçmez. Türkiye’nin her yerinde kolayca yetişir ve iklim de seçmez. Ancak genellikle kumlu ve taşlı topraklar tercih edilerek yetiştirilir.

Ardıç tohumu tozu, kurutulmuş ardıç tohumu, ardıç kremi, şampuanı ya da yağını hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.