Aktar Bloğu

Anasonlu Bitki Çayının Zararları Var mı?

Anasonlu Bitki Çayının Zararları Var mı

Anasonlu bitki çayı, günümüzde pek çok insanın tüketmiş olduğu bitki çaylarından biridir. Sağlık açısından çeşitli etkilere sahip olan anasonlu bitki çayı, anasonun tohumu ile hazırlanmakta ve tüketimi gayet lezzetli olmaktadır. Özellikle emzirme döneminde olan annelerin süt artırabilmek amacıyla tüketmiş olduğu bu bitki çayı, her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, tecrübelere göre süt artırıcı bir etki gösterebilmektedir.

Anason Bitki Çayın Zararları Var mı?

Çağımızda bir hayli popüler olan bitki çaylarından anasonlu bitki çayı, oldukça faydalı olan bir çaydır. Bilinen herhangi bir anasonlu çayın zararları bulunmazken, yaşlılarda ve çocuklarda dozunda tüketilmediği, fazlaca tüketildiği takdirde istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Anasonlu bitki çayının hamileler ve yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalar tarafından pek fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise hamilelerde vücudun hormonal dengesini bozabilmesi, bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek olmasıdır. Buna göre anasonlu bitki çayının zararları hamilelerde risk teşkil etmektedir.

Anasonlu Bitki Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Anasonlu bitki çayı her ne kadar insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olsa da, doğru bir şekilde tüketilmediği takdirde yan etkilere neden olabilmektedir. Anasonlu bitki çayının yan etkileri ise çoğu zaman alerjik reaksiyon olarak kendini göstermektedir. Yani ciltte kaşıntı, kızarıklık ve bunun gibi belirtiler, bu bitki çayının yan etkileri arasında yer almaktadır.

Anasonlu Bitki Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarihi oldukça eski yıllara dayanan ve alternatif tıpta şifa kaynağı olarak kullanılan anasonlu çay, pek çok fayda sağlayabilmektedir. Bu çayın en önemli faydalarından biri ise öksürük ve balgam söktürücü özelliğidir. Dolayısıyla soğuk algınlıklarında vücudun direncini artırmak, balgamı atmak ve öksürüğü kesmek için anasonlu bitki çayı önerilmektedir.

Bunun ile beraber anasonlu bitki çayı, uykusuzluğu giderici, sindirim sistemini düzenleyici, cilt sağlığını koruyucu, mikrobik hastalıklara yakalanma riskini azaltıcı, ağız sağlığını teşvik edici ve hatta metabolizmayı hızlandırıcı, kalp sağlığını koruyucu gibi etkiler de gösterebilmektedir. Doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi, bu faydaları görebilmek için önemlidir.

Anasonlu bitki çayının günde en fazla iki fincan tüketilmesi, 2 hafta bu şekilde düzenli olarak kullanımının ardından belli bir müddet ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Anasonlu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Anasonlu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Anasonlu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler