Alabalık yağı, insan sağlığına her açıdan büyük faydalar sağlayan bitkisel yağlardan biridir. Aslında hayvansal bir yağ olmasına rağmen bitkisel yağlar kategorisinde değerlendiriliyor olmasının nedeni ise içeriğinde hiçbir katkı maddesine yermemesi ve sağlık açısından oldukça önemli bir yağ olmasıdır.

Günümüzde özellikle de çocuklar için kullanılan yağ, bilinenden çok daha fazla faydalı olan bir yağdır. Özellikle de cilt üzerinde mucizevi etkiler gösterebilen bu yağ, doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde yumuşak, pürüzsüz ve genç görünümde bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

Alabalık Yağının Cilde Faydaları

Alabalık Yağının Cilde Faydaları

Alabalık Yağının Cilde Faydaları

Alabalık yağı bugüne kadar daha çok genel sağlık açısından kullanılmıştır. Son yıllarda ise cilt ve saç üzerindeki etkileri de keşfedilen yağ, kişisel bakım alanında da kullanılmaya başlanmıştır.

Yağın cilde faydaları nereneyse sayamayacak kadar çok olurken, cildin daha parlak görünmesine yardımcı olması, akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemleri ortadan kaldırması, cildi yumuşatması, kırışıklıkları en aza indirgemesi ve yeni kırışıklıkların oluşumunu engellemesi, mimiklerden dolayı ortaya çıkan çizgilere kesin çözüm olması, tıkanmış gözenek sayısını azaltması gibi etkileri, bu yağın faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca günümüzde en çok kullanılan cilt bakım yağlarından biri olarak karşımıza çıkan bu yağ, cilt kırmızılığını, kaşıntıları, cilt hastalıklarını, çatlakları, göz altı morluklarını, uçukları gidermekte ve hatta güneşe karşı hassas olan ciltleri güçlendirmektedir.

Alabalık Yağı Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Gerek genel sağlık açısından gerekse cilt ve saç bakımı açısından yağın faydaları oldukça fazladır. Her türlü sağlık bakımından kullanılabilen bu yağın kullanım şekli, çoğu zaman amacına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; genel sağlık bakımından kullanılacak olan bu yağ daha çok dahili olarak tüketilirken, cilt ya da saç bakımı gibi kişisel bakım alanlarında ise harici olarak kullanılmaktadır.

Cilt bakımı için direkt olarak cilde uygulanabilen bu yağ, aynı zamanda çeşitli malzemelerle de maske haline getirilebilmektedir. Örneğin; 2 adet alabalık yağı kapsülü bir kaçık bal ile karıştırılarak makyaj pamuğu yardımı ile yüze ve ellere uygulanabilmektedir. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekletildikten sonra da yıkanması gerekir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.