Aktar Bloğu

Akbiber Faydaları Nelerdir?

Akbiber faydalari nelerdir

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Akbiber Nedir?

Akbiber ya da diğer adıyla beyaz biber Piperaceae familyasının familyasından Piper bitkisinin meyvelerinin olgunlaşmış halidir. Bu ağaç çiçekli bitkilerdendir ve meyveleri ise küçük bilyeler şeklindedir. Karabiber meyvelerinin olgunlaşmadan önce ki halidir. Piper bitkisinden karabiber, yeşil biber ve beyaz biber olmak üzere 3 çeşit baharat elde edilmektedir.

Meyveler toplanır ve kurutulur. Olgunlaştıktan sonra ise toplandığında kabukları soyulup beyaz rengini alır. Olgunlaşmadan önce kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyulup kurutulursa akbiber elde edilir. Toplandıktan sonra meyveler tuzlu suda bekletilir, kabukları soyulur, kabuklarının içi kurutulur ve çekilerek akbiber elde edilir.

Akbiberin faydaları çoktur, tadı hafiftir, kalorisi düşüktür, yemeklerde kullanılmasının yanı sıra kozmetik ürünlerin içerisinde de yer aldığı görülmektedir.

Akbiber Faydaları Nelerdir?

Akbiber faydaları içerisindı antibakteriyel maddeler, antioksidan maddeler, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir mineralleri ve C vitamininin zenginliğinden dolayı oldukça fazladır.

Bunun yanı sıra sindirim sistemine iyi gelme ve hazımsızlığı giderme gibi yararları da gözlenmektedir. Akbiber faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırmak, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma ve gaz söktürmesi de bulunmaktadır.

Ayrıca, dalak ve pankreas için faydalı olduğu gibi yağ yakıcı özelliği sayesinde ise de zayıflamaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte akbiberin soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi geldiğinin görüldüğü gibi afrodizyak etkisinin de olduğu bilinmektedir.

Akbiber Nerelerde Yetişir?

Dünyada Amerika, Hindistan, Malezya, Endonezya, Meksika ve Orta Amerika; Ülkemizde ise Antalya’da yetişmektedir. Aktarlarda ve marketlerden ister toz isterseniz ise tane halinde satın alıp kullanabilirsiniz.

Akbiber Nasıl Kullanılır?

Akbiber çeşitli yemeklerde kullanılır. Örneğin salata, sebze, kırmızı et, balık ve tavuk yemeklerinde, karabiber hali ise çorbalarda, soslarda ya da dolmalarda kullanılabilir. Yemeğin yapımı sırasında eklenebildiği gibi yemeğin üstüne de serpilerek kullanılabilir. Akbiberin renginin karabiberden açık olmasından dolayı balık ve tavuk yemeklerinde daha sık tercih edilmektedir. Etleri pişirmeden önce de marine ederken başka baharatlarla da karıştırılarak kullanıldığı görülür. Akbiber açık sarı ve griye çalan renklerde olabilir. Aynı şekilde açık renkli yemek ve soslarda da rengini bozmadığından dolayı çokça tercih edilmektedir.

Emziren annelerin, hamilelerin, yaşlıların ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmemektedir.

Akbiber Nereden Satın Alınır?

Akbiber, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satın alınabilir. Hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinde sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.