Aktar Bloğu

Adaçayını Kimler, Nasıl Tüketmeli?

Adacayini kimler nasil tuketmeli

Adaçayı Latince’den türetilen Salvia olarak söylenen “iyileştirmek için” anlamına gelen bir çaydır. Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze kurutulmuş yaprakları veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilmektedir. Adaçayının yaprakları griye çalan yeşil bir renktedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Adaçayı Çocuklara Verilir Mi?

Adaçayı isminin anlamından da bilindiği üzere iyileştirmeye yardımcı olan bir bitki çayıdır. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda içildiğinde vücudun direncini artırmaya yardım etmektedir. Çocuklara verilmesinde bir sakınca görülmemekle beraber içindeki östrojen kadınlık hormonu nedeniyle yan etki oluşturabilmektedir. Aynı zamanda 2 yaşından küçük çocukların tüketmemesi önerilmektedir. Bitki çaylarından adaçayının faydaları genel olarak incelendiği zaman;

  • Baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Mide krampları, sindirim sistemi sorunları gibi rahatsızlıklarda adaçayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü adaçayı hem kabızlığın giderilmesine hem de mide ve sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Sıcak adaçayı tüketimi grip, soğuk algınlığı, bronşit, nezle gibi hastalıkların hafiflemesine yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı hastalıklarında sadece balgam söktürücü olarak değil, içindeki maddeler toksin atmaya da yardım ettiğinden toksin atıcı olarak da kullanılmaktadır.
  • Sinüsleri ve akciğeri temizlemek adına adaçayının buharını solumak faydalı olacaktır.

Adaçayı faydaları arasında diş eti iltihapları ve ağız yaralarının hızlı bir şekilde geçirmesi de bulundurmaktadır. Bunun için gargara yapılması gerekmektedir.

Adaçayını Şeker Hastaları İçebilir mi? Şekeri Yükseltir mi?

Adaçayını şeker hastalarının tüketmesi pek uygun bulunmamaktadır. Aç karnına içildiğinde kan şekerini düşürür. Bu nedenle adaçayı şeker hastalarının uzak durması gereken bir bitki çayıdır. Farklı bitki çaylarına göre adaçayı tansiyon hastalarının da uzak durması gereken bir çayıdır. Aşırı kullanımı sonucunda kan basıncını yükseltip çarpıntıya neden olabilmektedir.

Adaçayı Çok İçilirse Ne Olur?

Adaçayı çok içilirse erkeklerde hormonal bozukluklara neden olabilmektedir. Bebek yapmak isteyen çiftlerin adaçayının çok tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Yüksek miktarda tüketimi sonucu içindeki thujone maddesi vücuttaki hücrelere olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu da karaciğerde ve sinir sisteminde nöbetlere ve hasarlara neden olabilmektedir. Emziren annelerin fazla tüketmemeleri gereken bir bitki çayıdır. Çünkü süt salgısını azaltmaya neden olmaktadır. Fazla tüketiminin bir yan etkisi de mide bozukluklarına neden olabilmesidir. Kısacası adaçayı sadece çok içildiğinde zararlarını gösterebilmektedir. Haricinde büyük olumsuzlukları olup, sağlığımız için faydalı bir bitki çayıdır. Ancak yine de emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin adaçayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Adaçayı Nerede Satılır?

Adaçayı, tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Adaçayını satın alırken taze olmasına önem verilmektedir. İnternetten hemen taze adaçayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!