Aktar Bloğu

Adaçayı Zayıflatır mı?

Adacayi zayiflatir mi

Orta çağda hemen hemen her derde şifa olarak bilinen adaçayı bitkisi, oldukça faydalı olan bitkilerden biridir. İçeriğinde bol miktarda A, B, C ve K vitamini barındıran adaçayı bitkisinin faydaları abartılarak çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenir. Ancak hiçbir bitkinin, bitki çayının hastalıklara doğrudan etkisi yoktur. Sadece içlerindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde sağlığımız için önemlilerdir. Günümüzde ise aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bu bitki, çay olarak demlenip tüketilebilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Adaçayı Zayıflatır mı?

Genel olarak insan sağlığını pozitif yönde etkileyen adaçayı, demir, çinko, manganez, kalsiyum, bakır, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Çoğunlukla bitki çayı olarak tüketilen adaçayı ile alakalı günümüz insanları tarafından merak edilen en önemli konulardan biri ise “Adaçayı zayıflatır mı?” sorusunun cevabıdır.

Adaçayının zayıflama konusunda etkileri oldukça fazladır. İdrar söktürücü, uyarıcı ve antioksidan özelliklerine sahip olması nedeniyle kilo vermek adına en sık tüketilen bitki çayları arasında yer alan adaçayı, özellikle uyarıcı özelliği ile metabolizmayı hızlandırabilmekte ve bu şekilde daha fazla kalori yakabilme konusunda fayda sağlamaktadır.

Adaçayı Tansiyonu Yükseltir mi?

Bu bitki çayı ile alakalı merak edilen bir diğer konu ise “Adaçayı Tansiyonu Yükseltir mi?” sorusunun cevabıdır. Ne yazık ki adaçayı, tansiyon problemi olan kişilerde yarar sağlamamakta, aksine yan etkilere neden olabilmektedir. Çünkü adaçayı, bazı kişilerde tansiyonu yükseltebilme gibi etkiler gösterebilmektedir. Dolayısıyla bitki çaylarından adaçayının tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca normal şartlarda da yine aynı nedenle günde en fazla 3 bardak adaçayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı Çarpıntı Yapar mı?

Adaçayı içmek pek çok rahatsızlık açısından faydalı olsa da, fazla tüketildiği takdirde istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Örneğin; adaçayının içeriğinde thujone adı verilen bir madde bulunmaktadır. Yüksek seviyede toksit olarak değerlendirilen bu madde, adaçayı tüketenlerde bir yan etki olarak kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Dolayısıyla “Adaçayı çarpıntı yapar mı?” diye sorusunun yanıtını merak edenlere bu konuda bilgi verirken, bu gibi bir yan etkiyle karşılaşmamak adına günde maksimum 2 fincan tüketilmesi gerektiğini de dile getirmekte fayda var.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Adaçayı Şişkinliğe İyi Gelir mi?

Adaçayının faydalarından biri de şişkinliğe faydalı olmasıdır. Metabolizmayı hızlandırması ve sindirim sistemine iyi gelmesi nedeniyle sıklıkla tüketilen adaçayı, bu özellikleri sayesinde midede oluşan şişkinlik adına da büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Adaçayı Nerede Satılır?

Adaçayını tüm marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Ancak adaçayı satın almadan önce taze olmasına önem vermelisiniz. İnternetten taze adaçayı satın almak isteyenler e-Aktariye’den sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!