Adaçayı yağı, esansiyel bir yağ olmakla beraber, insan sağlığına ve cilde çeşitli faydaları dokunan bitkisel yağlardan biridir. Bireylerin sağlıkları üzerinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanan yağ, kremler, cilt bakım yağları, masaj yağları, vücut losyonları ve diğer bitkisel yağların temel bileşenini oluşturmaktadır.

Adaçayı Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Adaçayı Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Adaçayı Yağıyla Hangi Cilt Bakımları Yapılır?

Bu yağ ile pek çok türden cilt bakımı yapabilmek mümkündür. Örneğin; ciltteki akne ve sivilceleri geçirmek, siyah noktaları ve lekeleri temizlemek, cildi toksinlerden arındırıp yağ dengesini korumak ya da cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak kırışıklıkların önüne geçmek maksadı ile cilt bakımı yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra ciltteki yara ve kesik izlerinin yok olmasına, çatlakların giderilmesine ve cildin sıkılaşıp parlaklık kazanmasına yardımcı olan yağ, bu gibi amaçlar doğrultusunda da kullanılabilmektedir.

Öte yandan saç bakımı için de kullanılabilen bu yağın kür haline getirilmesi ya da diğer bitkisel yağlardan olan Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi yağlar ile inceltilmesi gerekmektedir.

Adaçayı Yağının Faydaları

Cilt bakımının yanı sıra saç bakımı ya da genel sağlık açısından da oldukça faydalı bir yağdır. Saçın derisini besleyip güçlendiren, saç dökülmesinin önüne geçen ve kolayca şekil almasını sağlayan bu yağ, saçı temizleyip derideki mantarları giderebilmekte, antibakteriyel özelliği sayesinde mikroplar ile savaşabilmektedir. Genellikle de kişisel bakım amacıyla tercih edilirken, genel sağlık açısından da oldukça etkilidir.

Öte yandan gargara olarak kullanıldığı takdirde ağız ve diş sağlığına da iyi gelen bu yağ, 2 yaş üzerindeki bebeklerde gaz problemini gidermekte ve onları rahatlatabilmektedir. Sindirin sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlarken, menopoz ve menüstrül açıdan oldukça yararlı olup, antidepresan özelliğine de sahiptir.

Adaçayı Yağının Zararları Var Mıdır?

Zararları Var Mıdır?

Zararları Var Mıdır?

Adaçayı yağı, kişisel bakım ya da sağlık açısından pek çok etkilere sahip olan bir yağ olurken, bazı durumlarda da kişilere zarar verebilmekte ya da yan etkilerini gösterebilmektedir. 2 yaşından küçük olan bebeklerde kullanımı kesinlikle tavsiye edilmeyen bu yağ, 2 yaş üzerinde ise asla dahili olarak verilmemelidir. Öte yandan emziren kadınların, hamilelerin kullanımı tavsiye edilmezken, fazla kullanımı halinde de çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.