Aktar Bloğu

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı yağı, esansiyel bir yağdır ve insan sağlığı için yararlı olduğu kanıtlanan tıbbi özellikleri ile bilinir. Bitkisel esansiyel yağlar bir bireyin sağlığı üzerine olumlu etkileri olan sayısız özelliklere sahiptirler. Bunlardan biri ada çayı bitkisinden (Salvia officinalis) çıkarılan ada çayı yağıdır. Bu yağın karakteristik bir aroması vardır bu nedenle yemek pişirmede sıklıkla kullanılır. Yoğun şekilde yatıştırıcı ve tatlı olan kokusu sayesinde adaçayı yağı, geniş bir yelpazedeki kozmetik ürünlerinin önemli maddelerinden biri olmuştur. Adaçayı yağı buhar distilasyonu yöntemi ile endüstriyel bir ölçekte ada çayı yapraklarından elde edilir.

Adaçayı Yağı Zihni Güçlendirir

Adaçayının güçlü ve baharatlı aroması zihin açıcıdır. Zihinsel yorgunluğa ve strese karşı hem verimliliği arttırmak hem de enerji toplamayı kolaylaştırmak için adaçayı yağı etkili bir bitkisel yağdır. Son zamanlarda epey yaygınlaşan ve evlerde sıklıkla yer alan yağ difüzörlerini adaçayı yağının aromatik etkilerinden faydalanmak için kullanabilirsiniz. 6 damla ada çayı yağı, 6 damla misket limonu yağı ve 8 damla tatlı portakal yağını karıştırarak kendinize hem faydalı hem mis kokulu bir ev kokusu hazırlayabilirsiniz.

 

Bitkilerin çeşitli hastalıklar üzerinde ne gibi etkileri olduğuna dair yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar zaman zaman önemli sonuçlar elde etmekte. Bunlardan birine Michigan Üniversite’sinin yayınladığı araştırma sonuçlarında rastlayabiliriz.

Menopozda görülen sıcak basmaları, gece terlemeleri, çarpıntı, baş ağrısı, gerginlik gibi sorunlar için bitkilerden faydalanmak isterseniz adaçayı yağı koklamak, yağı incelterek ayaklara masaj yapmak veya adaçayı yağını banyo suyu ile karıştırmak belirtilerin hafifletilmesine yardım edebilir.
Ayrıca adet sancılarını ve kramplarını azaltma ve yine adet döneminde ortaya çıkan sinirlilik, bulantı benzeri belirtileri yatıştırmak için adaçayı yağı, badem yağı veya diğer bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak karın bölgenize ve kollarınıza masaj yapma suretiyle kullanabilirsiniz.

Adaçayı Yağı Nerede Satılır?

Adaçayı Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Adaçayı Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.