Türkiye’de acı elma yağı olarak da bilinen adaçayı yağı, ayırt edilebilecek nitelikte hoş bir kokuya sahiptir. Regl dönemi ağrılarının hafifletilmesi, baş ağrısı ve stresi geçirme gibi özelliklere sahip olan bu yağ, pek çok alanda şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Adaçayı Yağı Kullanım Yöntemleri

Adaçayı yağı kullanımı, genellikle kullanım yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Fakat hangi alanda kullanılırsa kullanılsın, keskin bir yağ olduğundan su ile inceltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Adaçayı Yağı Kullanım Yöntemleri

Adaçayı Yağı Kullanım Yöntemleri

Günümüzde en çok tercih edilen bu bitkisel yağ, bir günde 0,1 ila 0,3 ml arasında kullanılmalıdır. Bu da yarım çay kaşığından biraz daha az bir miktara tekabül etmektedir. Örneğin; bir fincan için 2 – 3 damla yağ katılarak tüketilebilmektedir.

Kişisel bakım alanında da oldukça sık kullanılan bu yağ, ciltteki zararlı bakterileri giderebilme özelliği göstermektedir. Ayrıca tam bir anti-aging olarak kullanılan bu yağ, yaşlanma etkilerine karşı savaşma konusunda da oldukça başarılıdır. Bu gibi amaçlar doğrultusunda kişisel bakım ürünü olarak kullanılmak istenen adaçayı yağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi diğer faydalı ve hafif yapıdaki bitkisel yağlarla karıştırılarak ve bu şekilde inceltilerek cilde uygulanmalıdır.

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Ne yazık ki herkesin kullanabileceği bir yağ değildir. Örneğin; kan basıncını yükseltebilmesi nedeniyle tansiyon hastalarının, kan şekerini düşürebilmesi nedeniyle diyabet hastalarının, epilepsi, mide ve bağırsak rahatsızlığı olanların, migreni tetikleyebileceğinden migren hastalarının, hamile ve emziren kadınların kesinlikle tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bebekler ve çocuklardaki kullanımlar için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bu kişilerin dışında olanlar bu yağı rahatlıkla kullanabilmektedir.

Nasıl Saklanmalıdır?

Nasıl Saklanmalıdır?

Nasıl Saklanmalıdır?

Adaçayı yağının muhafazası da en az kullanımı kadar önemlidir. Bitkisel bir yağ olduğundan ve içeriğinde herhangi bir koruyucu madde içermediğinden cam şişede saklanması gereklidir. Plastik şişede olan adaçayı yağı kısa sürede etkisini kaybederek bozulabilmektedir. Bunun ile beraber güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi de önemlidir. Aksi takdirde bu yağın herhangi bir faydasını görebilmek mümkün olmazken, aksine zararları ile karşılaşma ihtimali artabilir.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.